Vrtoglavica – uzrok vrtoglavice, simptomi i lječenje

Nizak krvni pritisak iscrpljuje i ometa svakodnevne aktivnosti.

Ponekad je vrlo teško otkriti tačan uzrok vrtoglavice, posebno kod starijih osoba.Vrlo rijetko, uzrok vrtoglavice može biti posljedica moždanog udara, krvarenja u mozgu, multipla skleroza ili drugi neurološki poremećajem . Llječenje vrtoglavice zavisi o uzroku i simptomima koji je prate, ali obično je efikasno.

Vrtoglavica je jedan od češćih razloga zašto odrasli ljudi posjećuju ljekara, odmah nakon boli u prsima i umora. Ona utiče na čulne organe, a posebno oči i uši te može dovesti do nesvjestice. Ako patite od vrtoglavice, može Vam se činiti da se vrtite ili da stojite na mjestu dok se sve oko Vas vrti.

Vrtoglavica nije bolest, već simptom drugih zdravstvenih poremećaja. Tačnije, više je od 350 stanja koja mogu uzrokovati vrtoglavicu. Premda česte vrtoglavice najčešće nisu ozbiljne, bezopasne su i prolazne, one ponekad mogu signalizirati ozbiljno pa i po život opasno stanje.

Većina napadaja vrtoglavice posljedica je trenutnog pada pritiska u žilama koje prenose kisik u mozak. Vrtoglavica se često može javiti i nakon naglog ustajanja.

Uzrok vrtoglavice

Najčešći uzrok vrtoglavice su poremećaji unutrašnjeg uha, konzumiranje lijekova i alkohola. Ona može biti uzrokovana i problemima u unutrašnjem uhu koje reguliše ravnotežu.

Kod vrtoglavice je često riječ i o benignoj paroksizmalnoj pozicijskoj vrtoglavici (BPPV). Ovo stanje uzrokuje kratkotrajnu vrtoglavicu kada osoba brzo promijeni poziciju, npr., kada naglo ustane iz kreveta. Najjednostavnije otklanjanje tog problema jest polaganije ustajanje, a pogotovo kod starijih osoba kod kojih je veća vjerojatnoća nastanka povreda.

Vrtoglavicu može uzrokovati i Menierova bolest koja uzrokuje nakupljanje tekućine u unutarnjem uhu. Drugi uzroci mogu biti migrena ili akustični neurom, benigni rast živca koji povezuje unutarnje uho i mozak. Simptomi akustičnog neuroma obično uključuju i progresivni gubitak sluha te tinitus na jednoj strani, popraćen vrtoglavicom ili neravnotežom.

Ostali uzroci vrtoglavice su:

nagli pad krvnog pritiska, npr., kod naglog ustajanja,
srčana mišićna bolest,
bolesti kaardiovaskularnog sistema,
epilepsija,
infekcija mozga,
umor očiju,
hormonalne promjene,
smanjenje volumena krvi,
neurološka stanja,
lijekovi,
anksiozni poremećaj,
anemija,
hipoglikemija (niska razina šećera u krvi),
infekcije uha,
dehidracija,
toplotni udar,
pretjerana tjelovježba,
bolest putovanja.

Simptomi vrtoglavice

Vrtoglavica se obično može opisati kao lažni osjećaj gibanja, gubitka ravnoteže ili nestabilnosti (neravnoteže). Vrtoglavica može uzrokovati tešku ošamućenost ili gubitak ravnoteže, a ponekad je praćena i mučninom, povraćanjem, bljedilom ili gubitkom svijesti.

Brojna zdravstvena stanja mogu izazvati ove probleme. Neka od njih uključuju zbunjujuće signale koje mozak prima iz jednog ili više svojih senzorskih sistema uključujući:

oči – koje Vam pomažu odrediti gdje se Vaše tijelo nalazi u prostoru te gdje se kreće,
senzorne živce – koji šalju poruke mozgu o pokretima tijela i njegovom položaju,
unutrašnje uho – centar za ravnotežu koji pomaže detektovati gibanje.

Nizak krvni pritisak iscrpljuje i ometa svakodnevne aktivnosti.

Vrtoglavica – kada posjetiti ljekara?

Posavjetujte se s ljekarom ako imate neobjašnjivu, ponavljajuću ili vrlo tešku vrtoglavicu.

Odmah potražite ljekarsku pomoć ako:

vrtoglavicu prati jaka glavobolja,
ako je vrtoglavica posljedica povrede glave,
osjetite ukočenost u vratu,
ako je vrtoglavica praćena zamagljenim vidom,
ako primijetite iznenadnu nagluhost,
osjetite poteškoće pri govoru,
osjetite slabost u nogama ili rukama,
izgubite svijest,
imate vrlo tešku vrtoglavicu koja izaziva potpunu nesvjesticu ili poteškoće s hodanjem,
osjetite bol u prsima,
primijetite posebno ubrzan ili usporen broj otkucaja srca.

Previous Article

Kratke vježbe za gluteus – čvrsta zadnjica

Next Article

Bolesti pljuvačne žljezde

You might be interested in …

Zacini-u-sluzbi-zdravlja

Začini u službi zdravlja

Začini obogaćuju i naglašavaju okuse hrane, ali oni imaju i pozitivan učinak na zdravlje.prepuni antioksidanata, protivzapaljenskih, i protivvirusnih sastojaka

Oporavak-poslije-porodjaja

Oporavak poslije porođaja

Oporavak poslije porodjaja obično traje 6 do 8 nedelja.u ženi se događaju promjene suprotne onima u trudnoći i porođaju Oporavak -prilagođavanje majčinstvu