Fizikalna terapija je posebna medicinska disciplina, deo fizikalne medicine, koja se zasniva na primjeni različitih oblika fizičke energije u svrhu lječenja, osposobljavanja i medicinske rehabilitacije obolelih i povređenih osoba, metafilakse ili sprječavanja pogoršanja i recidiva oboljenja.Fizikalna terapija se dijeli na kineziterapiju, magnetoterapija, radna terapija, laseroterapija, biotron lampa…
Fizikalna terapija – ciljevi
- poboljšanje funkcije pojedinih organa i organskih sistema
- sprečavanje nastanka onesposobljenosti kao posledice oboljenja ili povreda
- smanjenje fizičke nesposobnosti
- pomoć u uspostavljanju optimalnog funkcionalnog i radnog kapaciteta
- smanjenje ili otklanjanje bola
- poboljšanje lokalne cirkulacije i metabolizma
- smanjenje otoka
- antizapaljensko delovanje
- poboljšanje trofike, reparacije i regeneracije tkiva
- povećanje elastičnosti mekih tkiva
- regeneracija oštećenih nerava
- sprečavanje stvaranja ožiljaka
- sprečavanje i eleminisanje kontraktura i mišićnog spazma (grča)
- motorna reedukacija (ponovno učenje) posle oduzetosti i dužeg inaktiviteta – motorno učenje
- povećanje oslabljene mišićne snage i poboljšanje koordinacije pokreta
- uspostavljanje automatizacije i stereotipa pokreta
Fizikalna terapija – vježbe
- pasivne vježbe, koje izvodi drugo lice (terapeut) kada bolesnik nije u stanju da ih izvede sam; zadatak im je održanje dužine mišića, sprečavanje skraćenja mišića i kontraktura, stimulacija propriocepcije što je značajno za aktivnost neuromuskularnog aparata,
- aktivne vježbe su rezultat voljne mišićne aktivnosti i dijele se na:
- Aktivno-potpomognute vježbe – vježbe čije je izvođenje potpomognuto od strane terapeuta, korišćenjem suspenzije ili vežbanjem u vodi.
- Aktivne vježbe – vježbe kada je bolesnik u stanju da izvede pokret u punom obimu uz savladavanje sile Zemljine teže; značajne su za razvoj koordinacije i razvijanje šeme pokreta, dovode do povećanja opšte izdržljivosti.
- Aktivne vježbe sa opterećenjem – primenjuju se u cilju jačanja mišićne snage.
Uvek se ide od prostijeg ka složenijem, od lakšeg ka napornijem, vreme vežbanja se postepeno produžava i pauze su sve kraće.
Fizikalna terapija – kineziterapija
Kineziterapija je dio fizikalne terapije koja koristi pokret kao terapijsko sredstvo u cilju očuvanja, uspostavljanja, razvijanja i zamjene funkcije lokomotornog aparata.
Lokomotorni aparat čine: kosti, zglobovi, mišići, ligamenti, tetive. Centralni nervni sistem reguliše pokret, ravnotežu, tonus, kao i ostale potrebne uslove za funkcionisanje lokomocije. Lokomociju omogućava složeni mehanizam usklađenih funkcija različitih dijelova centralnog, perifernog nervnog sistema i brojnih receptora na periferiji
Fizikalna terapija – radna terapija
Dio rehabilitacionog programa, koji propisuje ordinirajući specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, je i radna terapija i ona ima za cilj:
- poboljšanje funkcionalnih, psihičkih i socijalnih sposobnosti bolesnika
- postizanje određene fizičke funkcija i/ili željenog mentalnog stava
To podrazumijeva poboljšanje snage, opsega i izdržljivosti pokreta, vraćanje finih pokreta i koordinacije, resocijalizaciju bolesnika, a putem funkcionalne, rekreacione i okupacione terapije.
Radni terapeut obavlja poslove rehabilitacije bolesnika manuelnim, kreativnim, bibliografskim, umetničkim, socijalnim, rekreativnim, edukativnim i drugim tehnikama koje se koriste u terapiji radom
Fizikalna terapija – elektroterapija
Elektroterapija podrazumijeva primjenu električne energije u cilju lječenja.
Elektroterapija izaziva dilataciju (širenje) krvnih sudova i pojačava cirkulaciju krvi i limfe, pri čemu se povećava trofika (ishrana) tkiva i pospešuje reapsorpcija, te dolazi do smanjenja otoka. Na taj način smanjuje se zapaljenski proces i pomaže da se odstrane faktori koji dovode do bola. Elektroterapija na bol deluje analgetski, što znači da veoma dobro smanjuje bolnost, draženjem receptora u koži i oslobađanjem endogenih opoida, kao i poboljšanjem cirkulacije krvi i limfe. Pospešuje regeneraciju perifernih živaca i osteogenezu (zarastanje) kod preloma kostiju.
Priroda liječi bolesti – ljekovite vode
Fizikalna terapija – magnetoterapija
Magnetoterapija je primjena elektromagnetnog polja u cilju lječenja. Električne i magnetne pojave su međusobno povezane.
Magnetno polje deluje na nivou ćelije (na njene fizičke osobine, na biološke i hemijske procese u ćeliji ) tako da bez utroška energetskih potencijala ćelije dolazi do bolje razmene hranljivih materija i kiseonika.
Pratite nas na društvenim mrežama